2018 Judicial Elections

2018 Metroplex Judicial Primary Elections

Candidates for selected Metroplex Civil District Courts & County Courts at Law
“I” = Incumbent

County/Court No. Democratic
Republican
 Collin – District Courts
219th   Scott Becker – I
Glenn Brenner
Mike Curran
Jennifer Edgeworth
296th   John Roach, Jr – I
366th   Ray Wheless – I
417th   Cynthia Wheless – I
429th   Jill Willis – I
 Collin – County Courts at Law
1   Corinne Mason – I
2   Barnett Walker – I
3   Lance Baxter – I
4   David Rippel – I
5   Dan Wilson – I
6   Jay Bender – I
7   David Waddill – I
 Dallas – Civil District Courts  
44th Bonnie Lee Goldstein – I  
68th Martin Hoffman – I
Amanda Ghagar
Kim Brown
 
101st Staci Williams – I Mike Lee
116th Tonya Parker – I  
134th Dale Tillery – I  
160th Jim Jordan – I
Bonnie Wulf
Lynda Lee Weaver
Aiesha Redmond
 
191st Gena Slaughter – I  
192nd Craig Smith– I  
193rd Carl Ginsberg – I
Lindsay Harrison
Joan Ballard
Bridgett Whitmore
 
298th Emily Tobolowsky – I  
 Dallas – County Courts at Law
1 D’Metria Benson – I  
2 Melissa Bellan
Dorotha Ocker
 
3 Sally Montgomery – I  
4 Ken Tapscott – I
Tanja Martini
Rachel Rider
Paula Rosales
 
5 Mark Greenberg – I  
 Denton – District Courts
158th   Steve Burgess – I
211th   Brody Shanklin – I
367th   Margaret Barnes – I
 Denton – County Courts at Law
1   Kimberly McCary – I
2   Robert Ramirez – I
 Tarrant – Civil District Courts
141st   John Chupp – I
236th   Tom Lowe – I
 Tarrant – County Courts at Law
1   Don Pierson – I
2   Jennifer Rymell – I
3   Mike Hrabal – I
 Cooke County
Co. Court at Law   John Morris – I
 Ellis – District Court
40th   Bob Carroll – I
 Ellis – County Courts at Law
1   Jim Chapman – I
2   Gene Calvert – I
 Fannin County
Co. Court at Law   Charles Butler – I
 Grayson – District Courts  
59th   Jason Butscher
David Kennedy
Larry Phillips
397th   Brian Gary – I
 Grayson – County Courts at Law  
1   James (Corky) Henderson
2   Carol Siebman – I
 Henderson – District Court
173rd   Dan Moore – I
 Henderson – County Courts at Law
1   Scott Williams – I
2   Nancy Perryman – I
 Hill – District Court
66th   Lee Harris – I
 Hill County
Co. Court at Law   Matt Crain – I
 Hood – District Court
355th   Ralph Walton – I
 Hood County
Co. Court of Law   Vincent Messina – I
 Hunt – District Court
196th   Andrew Bench – I
 Hunt – County Courts at Law
1   Timothy Linden – I
 Johnson – District Court
249th   Wayne Bridewell – I
 Johnson – County Courts at Law
1   Robert Mayfield III – I
2   Steve McClure – I
 Kaufman – District Court
86th   Casey Blair – I
 Kaufman – County Courts at Law
1   Dennis Jones – I
Tracy Gray
2   Bobby Rich – I
 Montague County
Co. Judge   Rich Lewis – I
 Parker – County Courts at Law
1   Jerry Buckner – I
Curtis Jenkins
 Van Zandt – District Court
294th   Tina Brumbelow
Chris Martin
Randy McDonald
 Van Zandt County
Co. Court at Law   Cameron Jackson
Joshua Wintters
 Wise – District Court
271st    Brock Smith – I
 Wise – County Courts at Law
1   Melton Cude – I
2   Stephen Wren – I

Corrections or additions to this web page are appreciated. If you happen to notice something on this page that has changed, or needs to be corrected, or would be helpful to other visitors please don’t hesitate to send me a note via the contact form.